Bugun...Balkan Türkleri Kahvaltıda 2017 Yılını Değerlendirdi
Tarih: 22-12-2017 12:01:17 + -


Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Kahvaltı Programında Bir Araya Geldi

facebook-paylas
Tarih: 22-12-2017 12:01

Balkan Türkleri Kahvaltıda 2017 Yılını Değerlendirdi

Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu çatısı altında yer alan Balkan Türkleri Dernekleri kahvaltı programında bir araya geldi. Programda dernek başkanlarını yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verirken; üye sayısının artırılması, siyasette aktif olarak yer almanın önemi, 21 Aralık’ın ‘Dünya Göç Günü’ olması gibi konular ele alındı.

Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu’na bağlı olarak faaliyet gösteren Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Dernekleri yöneticileri ve yönetim kurulu üyeleri,  Adana Balkan Türkleri Derneği ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltı programında bir araya geldi. Üyeler arası iletişimi artırmak için bu tarz etkinliklerin önemini vurgulayan Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mükremin Duygun,  federasyon ve derneklerin siyaset üstü bir yapı olmakla birlikte ülke yönetimine etkin katılım için üyelerin kendileri için uygun gördükleri siyasi partilere üye olmalarının önemine dikkat çekti.

‘TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNDE İMZAMIZ OLSUN’

2019 yılının seçim yılı olmasından dolayı 2018’de Türkiye’nin yoğun bir siyaset atmosferine gireceğini belirten Duygun, “ Siyasi görüşümüz hangi partiye yakınsa şu andan itibaren çalışmaya başlamalıyız. Türkiye’nin geleceğinde bizimde bir yerimiz, imzamız olsun. Balkan Türkünün olduğu yerde siyasetin sağı solu yoktur. Orada Türklük, Müslümanlık vardır, orada dürüstlük vardır. Yeter ki,  birbirimizle mücadele etmeyelim, Türkiye’yi güçlendirmek için ele ele verelim” dedi.  

ÜYE SAYISI ARTMALI

Üye sayısındaki artışın temsil yeteneğine de yansıyacağını ifade eden Duygun “Bir kampanya başlatalım. Her bir üyemiz kendi bölgesinde yaşayan Balkan Türklerini, gerekirse ev ev gezip tespit ederek yanlarında olduğumuzu hissettirsin, derneklerimize kazandırsın. Sesimizin daha iyi duyulması için aktif siyasette daha çok yer almak kadar üye sayımızı artırıcı çalışmalar da çok önemli.” dedi.

 

 

21 ARALIK ‘DÜNYA GÖÇ GÜNÜ’ OLMALI

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu’nun 21 Aralık gününün ‘ Dünya Göç Günü’ olarak tanınmasına yönelik çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Duygun, “ Balkan Müslüman Türklerinin Anadolu’ya yaptığı zorunlu göçün ulusal ve uluslararası platformlarda gerçekleştirilecek bir anma günü etkinliği ile toplumsal hafızada yer alması gerektiğine dikkat çekti.

TÜM TÜRKLER TEK ÇATIDA

Türk dünyası federasyonlarının Ankara’da yeni bir konfederasyon oluşumuna yönelik çalışmalar yaptığını belirterek şunları söyledi:  “Ankara Merkezli kurulacak olan yeni bir Konfederasyonumuzdan, özellikle akademik konularda birikim ve deneyimimizden yararlanmak adına,  federasyonumuzun kurucular kurulunda yer alması bağlamında bir davet aldık. Konfederasyon oluşumu içerisinde Kimimiz Karamanoğlu, kimimiz Saruhanoğlu, kimimiz Cerit, kimimiz Yörük, kimimiz Avşar ve diğerleri ama sonuçta hepimiz Oğuz Boyundan gelen bir milletin çocukları ve torunlarıyız. Bu nedenle böyle bir çatıda yer almamız çok önemli” şeklinde konuştu. 

NAİM SÜLEYMANOĞLU DUALARLA ANILDI

Son dönem yaşanan olayların da değerlendirildiği programda Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesine karşı tepkiler dile getirildi. Kendisi de Bulgaristan doğumlu bir Balkan Türkü olan ve 1988-1989 yıllarında Bulgaristan Türklerinin yaşadığı mezalimin duyurulmasında önemli rol oynayan milli güreşçi, olimpiyat ve dünya şampiyonu Naim Süleymanoğlu dualarla anıldı.

GENİŞ KATILIM…

Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen programa Chp Çukurova ilçe Başkanı Zihneti Emre, Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Alper, Kahramanmaraş Balkan Türkleri Dayanışma Derneği Selçuk Kurtsatar, Mersin Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Selçuk Kurtsatar, Ceyhan Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Önder Yağ, Antalya Trakya ve Balkanlılar Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Sabahattin Serbest, Osmaniye Balkanlar Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Kara, Çukurova Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Mehmet Eraydı, Adana Boşnak Türkleri Kültür ve Dostluk Derneği Başkanı Mukadder Kılınçarslan, Kozan Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Atalay Özer, Sarıçam Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Hasan Çetintaş, Adana Balkan Türkleri Derneği Eski Başkanlarından Selahattin Kılıç, Muttalip Balcı ve beraberlerindeki yönetim kurulu üyeleri ve eşleri katıldı.
Bu haber 939 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI