Bugun...Kosova’nın Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu, Adana Ticaret Odası’nı ziyaret etti:
Tarih: 16-05-2017 14:21:09 + -


Kosova tarihsel bağların ticarete de yansımasını istiyor

facebook-paylas
Tarih: 16-05-2017 14:21

Kosova’nın Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu, Adana Ticaret Odası’nı ziyaret etti:

Kosova’nın Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu, ülkesinin Türk yatırımcıları ve iş adamları için büyük bir pazar olarak görülmese bile stratejik açıdan önemli bir konumda yer aldığını belirtirken, “Kosova’da şu anda 400’den fazla Türk şirketi faaliyet göstermektedir. Biz bu sayının daha da artırılarak tarihsel bağlarımızın ticari alanda da güçlendirilmesini bekliyoruz” dedi.

Kosova’nın Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu, İstanbul Başkonsolosu Rrahim Morina ve beraberindeki iş adamlarından oluşan heyetle Adana Ticaret Odası’nı ziyaret ederek; Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz, Yönetim Kurulu üyeleri Zübeyt Şendur, Naci Heybeli, Ziya Alim Koçer, Şahin Güneşer, Meclis Başkan Yardımcısı Yüksel Yavuz, Genel Sekreter Vekili Birol Yarman, Genel Sekreter yardımcısı Barış Gökhan Topal’ın da katıldıkları toplantıda iki ülke arasında yatırım ve ticaretin artırılabilmesine yönelik görüş alışverişinde bulundu.

Ziyaret sırasında ilk konuşmayı yapan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Kosova Heyeti’ni Adana’da görmekten duyduğu mutluluğu vurguladı ve bu ziyareti halen yetersiz seviyelerde bulunan iki ülke ilişkilerinin geliştirilebilmesi bakımından önemli bir fırsat olarak değerlendirdiklerini söyledi. Kosova’nın Türkiye için Balkan ülkeleri arasında tarihten gelen köklü bağlar dolayısıyla ayrıcalıklı bir konumunun bulunduğunu vurgulayan Menevşe, “Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin hızla geliştirilmesi bakımından turizm sektöründe hareketlilik yaratılması iyi bir başlangıç olabilir. Ardından da karşılıklı düzenlenecek iş heyeti ziyaretleri ve toplantılarda Kosova’daki iş ve yatırım fırsatları etkili bir şekilde gündeme taşınarak ilişkiler her alanda geliştirilebilir” diye konuştu.

Büyükelçi Avni Spahiu da, savaş sırasında ve sonrasında ülkesine her anlamda destekte bulunan Türkiye’yi Kosova’nın en yakın dostu olarak değerlendirdiklerini söyledi. Türkiye’nin Kosova’nın kalkınmasına da destek verdiğini anlatan Spahiu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye şu anda Kosova’nın Almanya ve Slovenya’dan sonra üçüncü büyük ticari partneri konumundadır. Ancak biz Türkiye’yi birinci sırada görmek istiyoruz. Kosova’da halen 400’den fazla Türk şirketi faaliyet göstermektedir. Biz bu sayının daha da artırılarak tarihsel bağlarımızın ticari alanda da güçlendirilmesini bekliyoruz. Kosova her ne kadar küçük bir ülke olsa da, yeraltı kaynaklarının zenginliği bakımından dünyada beşinci sırada yer almaktadır. Bu potansiyelin değerlendirilmesi konusunda da Türk yatırımcılarına ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle iki ülke arasında imzalanacak serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle birlikte Kosova’nın Türk iş adamları ve yatırımcıları için önemli bir cazibe merkezi haline geleceğine inanıyorum.”

Ziyaret sırasında konuşan Kosova’nın İstanbul Başkonsolosu Rrahim Morina da, yatırım ve ticaret için ülkelerine gelecek Türk iş adamlarına her türlü destekte bulunmaya hazır olduklarını ifade ederek Adanalı iş adamlarını fırsatları yerinde görmek üzere ülkesine davet etti. Kosova’nın yatırımcılara yönelik önemli fırsatlar sunan ekonomik sisteme sahip olduğuna da değinen Morina, “Otoyollar, inşaat, enerji, madencilik gibi birçok sektörde yatırımcı bekliyoruz. Bu yatırımcılar neden Adana’dan olmasın. Tarihten gelen bağlarımızı ticaretle pekiştirmeliyiz” görüşlerini dile getirdi.

Ziyaretin son bölümünde ATO Başkanı Atila Menevşe, Kosova’nın Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu’ye ziyaretinin anısına hediye takdiminde bulundu.
Bu haber 446 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI