Bugun...Büyükşehir Belediyesi, ‘İki Teker Adana’ya güç veriyor
Tarih: 06-10-2017 06:27:55 Güncelleme: 06-10-2017 06:40:55 + -


Mimarlar Odası Adana Şubesi’nin kentte bisiklet yolu ağı oluşturulmasını amaçlayan projesi, Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği ve Kentsel Dönüşüm Dairesi’nde masaya yatırıldı.

facebook-paylas
Tarih: 06-10-2017 06:27

Büyükşehir Belediyesi, ‘İki Teker Adana’ya güç veriyor

dana Büyükşehir Belediyesi, bisikletin ulaşım aracı olarak kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla Mimarlar Odası Adana Şubesi’nin öncülüğünde hazırlanan ‘İki Teker Adana’ projesine tam destek verdi. Kent Estetiği ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda ilçe veya semt bazında bisiklet yolu ağı oluşturulmasına yönelik düşüncelerin, organize edilecek geniş tabanlı çalıştayın ardından hayata geçirilmesi benimsendi. 
İki Teker Adana Projesi’nin değerlendirme toplantısına Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Gül, Meclis Üyeleri Mehmet Esendemir ve Zafer Kara, Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün, Şehir Plancıları Odası Adana Şube Başkanı Yakup Tatlı, Peyzaj Mimarları Odası Adana Şube Başkanı Mehmet Ali Aygün, Adana Kent Konseyi Kentsel Dönüşüm Çalışma Gurubu Başkanı Nazım Biçer ile Adana Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin bürokratları katıldı. 
BİSİKLETİN SAĞLADIĞI KAZANIMLAR 
Mimar Tan Kanmaz, katılımcılara İki Teker Adana Projesi’yle ilgili bilgiler aktardı. Avrupa ve ABD’nin metropol kentlerinde bisiklet yollarının geliştirildiğini ve önemli sonuçlar elde edildiğini kaydeden Tan Kanmaz, trafik kaynaklı çevre kirliliği ve otopark sorununa karşı en etkili çözümlerden birinin bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması olduğunu söyledi. Bisikletin özendirilmesiyle daha az atık ve ses ile seyrek trafik sağlanacağını kaydeden Kanmaz, toplum sağlığının iyileşeceğini, sağlık giderlerinin düşeceğini, akaryakıt tüketiminin azalacağını ve önemli ekonomik kazanımlar elde edileceğini dile getirdi. 
ADANA BİSİKLET KULLANIMI İÇİN ÇOK ELVERİŞLİ
Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Ozan Tüzün ise Adana’nın iklim ve coğrafik yapısının bisikletle ulaşıma çok elverişli olduğunu vurgulayıp, projenin belediyeler, ilgili meslek odaları, sivil toplum örgütleri, bisiklet kulüpleri ile derneklerinin katılımıyla bir çalıştayda değerlendirilmesinin en doğru sonuçlar doğuracağını söyledi. Diğer katılımcılar da projenin hayata geçirilmesi için görüşlerini ifade etti.
İKİ TEKER İÇİN ORTAK AKIL 
Toplantıyı yöneten Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Gül, Başkan Hüseyin Sözlü’nün talimatlarıyla Adana Büyükşehir Belediyesi’nin büyük parklarda ve rekreasyon alanlarında bisiklet yollarına öncelik verdiğini, son olarak yenilenen Adnan Menderes Sahil Yolu’nda Seyhan Baraj Gölü kıyısına paralel önemli iyileştirmeler sağladıklarını anlattı. 
Sinan Gül, İki Teker Adana Projesi’nin destekçisi olmaktan memnuniyet duyduklarını vurgulayıp, çalıştay düşüncesinin hayata geçirilmesi için de kolaylık sağlayacaklarını duyurdu. Sinan Gül, değerlenmeler sonunda ortaya çıkan 6-12 kilometrelik bir güzergahta standartlara uygun şekilde bisiklet yolu  yapılması fikrinin hayata geçirilmesi için belediye bürokratlarının çalışma yapmasını istedi.  

 
 
 Bu haber 161 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
  Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 • ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
  ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 • Cem Yılmaz | Yabancı dil
  Cem Yılmaz | Yabancı dil
 1. Kırgın Çiçekler 5. Bölüm
 2. ATATÜRK'ü hiç bu kadar net görmediniz ve duymadınız.
 3. Cem Yılmaz | Yabancı dil
VİDEO GALERİ
YUKARI